Příběh Martina - Každý den můžete najít mnoho důvodů proč být šťastný, stačí otevřít oči.

Na rakovinu mu zemřel otec a pak ji diagnostikovali jeho mladé manželce. I tak dokázal vidět pozitivní události a těšit se na budoucnost.

 

Můžeš nám říct svůj příběh?

Během studia na vysoké škole byla mému tatínkovi diagnostikovaná ze dne na den rakovina v pokročilém stavu. Po velmi náročných operacích, další léčbě, období zdánlivého uzdravení (celkem cca 3 roky) a dalším zhoršení zemřel tatínek 2 dny po mých narozeninách. Necelý rok po jeho smrti byl mé manželce náhodou objeven zhoubný nádor štítné žlázy s metastázemi. Po operaci, několika kolech léčby a téměř třech letech každodenního stresu se vše otáčí k dobrému a my se snad vracíme do “normálního” života.

Jaký máš ze svého života pocit, jak se cítíš?

Cítím se šťastný. 

Kde se v tobě vzala síla zvládnout to, co se ti přihodilo?

Nic jiného mi nezbývalo. Ocitnul jsem se v situaci, kdy jsem musel zůstat silný a na 100 % podporovat moji maminku. V době, kdy jsem ji musel stále silně podporovat, přišla další rána a musel jsem být ještě silnější. Velmi mi pomáhala orientace na pozitivní události (byť jen velmi zdánlivě pozitivní), ačkoliv byly někdy velmi povrchní. Vidina malé pozitivní události v krátkém horizontu byla vždy motivací se “těšit” na budoucnost. 

Připadáš si v něčem jiný, než lidé, které takové neštěstí nepotkalo?

Rozhodně ano. Události za posledních 5 let mě neuvěřitelně změnily. Lidé v mém okolí si neváží toho, co mají. Pokud něco mají (vztah, rodina, děti, práce), neuvědomují si, že to mohou velmi snadno ztratit. Řeší věci, na které je zbytečné čerpat energii. Neumí se soustředit na to podstatné, odpouštět si.

Jak ovlivnilo tvůj postoj k životu to, co se ti přihodilo?

Naučil jsem se řešit jen opravdu podstatné věci a přehlížet malichernosti v mém okolí. Naučil jsem se řešit příčiny problémů a ne důsledky. Naučil jsem se těšit se z maličkostí a vážit si věcí, kterých jsem si dříve nevážil. Naučil jsem se říkat ne a být asertivní, ať už v rodinném životě nebo v práci. Naučil jsem se využívat negativní emoce a smutek v kreativitu a tvoření něčeho pozitivního. Čím horší byla situace, tím více jsem se snažil vymýšlet něco nového a být kreativní. 

Udělal bys dříve ve své minulosti něco jinak, kdybys věděl, co se stane?

Určitě bych více dbal na prevenci a okamžité řešení i malých zdravotních obtíží. Přiměl bych mé nejbližší mluvit o jejich problémech, protože právě zatajování obtíží vedlo k tomu nejhoršímu. 

Píši článek o štěstí, je něco, co bys o něm ty chtěl druhým říct?

Nebojte se být šťastní. Nebojte se soustředit se na své vlastní štěstí a štěstí vašich nejbližších. Nebojte se být do určité míry sobečtí a dělat věci tak, jak chcete. Každý den můžete najít mnoho důvodů proč být šťastný, stačí otevřít oči a jít štěstí naproti. Rozdávejte štěstí každý den svému okolí, mnohonásobně se vám to vrátí. 

Martin nám poradil, abychom rozdávali štěstí svému okolí, abychom se soustředili na své potřeby a naučili se hledat kolem sebe důvody, proč můžeme být šťastní. Přečtěte si o tom více v naší sekci Poznatky o štěstí.

Nebo se podívejte na příběhy dalších lidí, kterým do života zasáhl osud.