Štěstí je vnitřní pocit a je otázkou našeho osobního rozhodnutí

 Náš častý omyl

Štěstí nás musí potkat.

Zamyšlení

Mnozí z nás jsou přesvědčení, že štěstí buď MÁME, nebo NEMÁME. Když ho nemáme, máme smůlu. Když ho máme, můžeme být v životě šťastní. Myslíme si, že je to osud, náhoda, něco co nemůžeme ovlivnit.

Ale podíváme-li se pořádně kolem sebe, zjistíme, že to není tak úplně pravda. Je kolem nás spousta lidí, kterým osud postavil do cesty neuvěřitelné překážky, a oni jsou přesto s životem spokojení. Naopak se najde i mnoho takových, kteří jsou neustále nespokojeni, i když mají rodinu, práci, zdraví, peníze a vše důležité pro život.

Štěstí nás potkat nemůže nikdy. To totiž každý nosíme v sobě.

Jak říká Blanka, maminka postiženého chlapce: „Štěstí je i otázka rozhodnutí a volby. Měla bych tisíc důvodů, proč nadávat a být naštvaná na celý svět, na nespravedlnost atd., ale to mi nedává smysl.“

Linda, maminka dvou malých dětí, jejímuž manželovi byla diagnostikována rakovina, tvrdí: "Sílu zvládat život má každý člověk v sobě, jen ji musí umět ze sebe občas vykřesat. To, co se stalo, nebereme jako trest, neříkáme si za co? Prostě si jen uvědomíš, že to k životu patří, a jdeš dál a soustředíš se na to, co pokládáš za opravdu důležité. Pro mě to je být spolu a radovat se z toho.“

Poznatky

Do našeho vědomí se dostává jen malá část informací (cca 20%) nezkreslena přímo ze smyslových orgánů, většina (80%) přichází již upravena jinými částmi mozku. To znamená, že to, co považujeme za skutečnost, je většinou pouze naše osobní zkušenost. Petr Pacovský  [pacovsky]

Ta samá věc může mít pro různé osoby různý význam – např. krásná žena je pro muže potěšením, pro kněze nevítaným pokušením a pro jinou ženu sokyní. 

Ta samá věc může mít dokonce odlišný význam pro jednoho člověka – upovídanost ženy může být ze začátku něčím roztomilým, po 10 letech manželství naopak něčím nenáviděným. Dokonce se může žhavá touha po sexuálním zážitku v pubertě proměnit později v životě v otravné manželské povinnosti. 

Někdy ani mezi rozdílným vnímáním nemusí být tak dlouhý časový odstup. Za normálních okolností můžeme ranní ptačí zpěv vítat jako příjemnou známku začínajícího jara. Pokud ale právě máme migrénu či kocovinu, považujeme jej za nesnesitelný randál.

Z toho vyplývá, že ani věcem, ani lidem jednotlivé vlastnosti nenáleží, ale my, náš mozek, jim je přisuzujeme. A z toho lze dále odvodit, že ani věci, ani lidé nás ve skutečnosti nemohou učinit šťastnými. Pocit štěstí „vytváří“ náš mozek.

Jedna vědecká studie prokázala, že nečekané okolnosti – například výhra v loterii – sice přinášejí dočasnou změnu v rovině potěšení, ale na to, zda se dotyční cítí dlouhodobě šťastní či nešťastní, mají jen malý vliv. V případě výherců v loterii se obvykle rok po této události vrátila jejich spokojenost opět na svou obvyklou úroveň. [ricard]

Výzkum dokonce ukázal, že v dotazníku osobní spokojenosti dosahovali lidé rok po té, co vyhráli velký finanční obnos, stejné skóre, jako lidé rok po ochrnutí (paraplegici). Obě skupiny osob tedy byly se svým životem obdobně spokojené, i když první z nich se před rokem změnil život výrazně k lepšímu, kdežto druhé výrazně k horšímu! [gilbert]

V jiném výzkumu měli studenti odpovídat na otázku, zda se cítí šťastní, nešťastní či ani jedno, ani druhé. Hodnocení zdravých a handicapovaných studentů se lišilo pouze o jediné procento! [ricard]

V rámci jiného průzkumu přiznala většina ze 128 dotázaných tetraplegiků (lidí ochrnutých na všechny čtyři končetiny), že zprvu pomýšleli na sebevraždu. Po uplynutí jednoho roku si nad životem zoufalo již jen 10% z nich a většina jej hodnotila kladně. [ricard]

90% našeho dlouhodobého štěstí je ovlivněno tím, jak náš mozek zpracovává svět kolem nás. Pouze 10% je ovlivněno vnějšími záležitostmi. Shawn Achor [achor]

 

Podle Dana Gilberta [gilbert] máme dokonce každý z nás přímo v sobě syntetizátor štěstí – štěstí si umíme vyrobit. Velké životní tragédie nás ve skutečnosti převálcují méně, než si myslíme, když si je pouze představujeme! Zasáhnou nás, ale ne tolik a na tak dlouho, jak bychom čekali. Neštěstí totiž nastartuje imunitní systém naší psychiky, který nám pomůže najít na situaci něco pozitivního, a zmírnit tak utrpení.

Pocit štěstí je tedy ve skutečnosti na vnějších událostech závislý jen minimálně. Každý z nás rozhoduje (vědomě i podvědomě) o tom, zda bude či nebude šťastný tím, jaký zvolí úhel pohledu. Všechno je v naší hlavě, a tedy i v naší moci!

Cvičení: J ak posílit schopnost „vyrobit si“ štěstí

Jen nereagujte, jednejte

Povzbuďte se slovy

Přistihnete se, když jste šťastní

 

Citáty

Diskusní téma: Štěstí je vnitřní pocit a je otázkou našeho osobního rozhodnutí.

Pršelo

Pat 03.01.2016
Jdete si takhle krásnou krajinou a začíná kapat, po chvíli hustě pršet a před sebou ještě pěkných pár kilometrů.
No co se dá dělat, pokračujete dál, vlhkost zalézá až pod kůži a začíná být opravdu, opravdu chladno. Jdete do kopce, aspoň je tepleji, na chvíli se počasí uklidní. Cíl je blízko a zase se rozprší.
Ale pak otevřete dveře horské chaty a cítíte teplo, objednáte si čaj a polévku a všechno ve vás nádherně taje. Všechno je tu trošku barevnější, opravdovější něž tu bývá obvykle.
Pro mě osobně neuvěřitelný pocit štěstí a pohody, jistě i z části fyzické.
Měl jsem samozřejmě velké štěstí, že pršelo, štěstí že jsem neměl bundu z goretexu. Jinak bych ten nádherný pocit nezažil.
Stejné je to v životě s dlouhým trápením, po něm nebo i při něm vám mohou dělat radost všednosti (čaj, polívka), ale jen když budete chtít je vnímat. Jaký si to uděláš, takový to máš.

Přidat nový příspěvek