Příběh Lindy – Žít přítomným dnem

Když byla podruhé těhotná, jejímu manželovi diagnostikovali rakovinu. Přes životní útrapy se chce snažit být šťastná každý den.

 

Co bys nám o sobě řekla?

Linda Skřivánková, narozena 1. 4. 1982, vystudovaná architektka, praktikující kuchařka a uklízečka, nadšená matka, unavená manželka, optimista se sklony k depresím a hysterii.

Co se mi přihodilo: život

Jaký máš ze svého života pocit, jak se cítíš?

První otázka a hned těžký kalibr. Přiznám se, že vlastně nevím. Jakmile totiž začnu o svém životě přemýšlet, o tom co bylo a šlo udělat lépe a že už to nezměním, o tom, co mě čeká, a že nevím, jestli se budu umět rozhodnout správně, no prostě se v něm takto nimrat, tak vidím jen nedostatky a je to cesta k depresi.

Myslím, že mi teď hodně vyhovuje to, že mohu žít jen přítomným dnem. Věnovat se dětem. To mě činí šťastnou.

Uf, tohle je přesně ten typ otázek, které si programově nepokládám. Je to jeden ze způsobů, jak se cítit šťastnější!

Kde se v tobě vzala síla zvládnout to, co se ti přihodilo?

Sílu zvládat život má každý člověk v sobě, jen ji musí umět ze sebe občas vykřesat. Někdy pomůže změnit prostředí a získat od problému odstup, jindy problém rozebrat s někým blízkým, ale občas taky nezbývá nic jiného než zalézt do jeskyně a tam si lízat rány :o)). 

Co se týče mojí (spontánní pneumotorax) nebo Jirkovi nemoci (papilární karcinom štítné žlázy), tak myslím, že je nutné být si navzájem oporou. Moct se a umět se spolehnout na druhého. Potažmo druhé. Když jsme byli hospitalizovaní, pomáhala nám i rodina - rodiče a sourozenci. Psychickou sílu člověk nabírá tak nějak za pochodu, na procházce venku, s kamarády, při hře s dětma, poslechem oblíbené hudby. 

Připadáš si v něčem jiná, než lidé, kteří takto náročné situaci nečelili?

To nevím. Asi ne.

Jak ovlivnilo tvůj postoj k životu to, co se ti přihodilo?

Jojo, trochu to s tebou zatřepe, že ti to tohle život servíruje. Ale nebereme to jako trest, neříkáme si za co? Prostě si jen uvědomíš, že to k životu patří, a jdeš dál a soustředíš se na to, co pokládáš za opravdu důležité. Pro mě to je být spolu a radovat se z toho. 

Udělala bys dříve ve své minulosti něco jinak, kdybys věděla, co se stane?

Jistě! Dohnala bych Jirku podepsat životní pojistku dřív, ne až s diagnózou... 

Píši článek o štěstí, je něco, co bys o něm ty chtěla druhým říct?

Buďte šťastní. Snažte se o to každý den!

Je něco, na co jsem se nezeptala, ale měla jsem?

Nic mě nenapadá. Jen by mě zajímalo, jak bys na otázky odpověděla ty :o))

S Lindou jsme si povídali i o tom, jak jsou pro štěstí důležití naši blízcí, jak se máme soustředit na to důležité a na přítomný okamžik. Přečtěte si o tom více v naší sekci Poznatky o štěstí.

Nebo se podívejte na příběhy dalších lidí, kterým do života zasáhl osud.