Zklidněte toulavou mysl

Žijeme v rychlém světě plném podnětů a informací. Jsme zahlceni různými stimuly, naše mysl má tendenci se toulat a sklouzávat k negativním myšlenkám. Při tom je prokázáno, že soustředění se na vykonávanou činnost přináší pocit štěstí. Je potřeba dostat naše myšlenky pod kontrolu.

Soustředění na přítomný okamžik - tipy

 • Věnujte v některých částech dne větší pozornost tomu, co děláte. Může jít o běžné věci (umývání nádobí, čištění zubů, večeře). Snažte se celou dobu plně soustředit. Ze začátku to půjde obtížně, myšlenky Vám možná budou utíkat. Netrestejte se, jen se je vždy pokuste jemně vrátit k činnosti, kterou právě vykonáváte. Procvičujete tak Vaši pozornost stejně jako svaly v posilovně.
 • Dýchejte. Vědomě sledovat svůj dech je nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak se propojit s přítomnou  chvílí .
  Takové prodýchání vůbec nemusí trvat dlouho – existuje totiž tzv. Minutová meditace.
  Můžete si o ní zjistit více v tomto videu.

  Pokyny pro její provedení naleznete na stránkách Právě teď.
  Anglicky zdatní si dokonce mohou stáhnout aplikaci pro chytré telefony One-Moment Meditation.
 • Dopřejte si flow, ten příjemný moment, kdy doslova splynete s tím, co právě děláte. Stanovte si reálné cíle, za nimiž jdete a které jsou pro Vás zajímavé, a flow se při jejich naplňování přirozeně dostaví. Ve stavu flow jste na činnost natolik soustředění, že zažíváte intenzivní pocity, přesně víte, co máte v dané chvíli dělat. Víte, že to, co máte udělat, je možné, ačkoli obtížné. Čas zmizí. Zapomenete na sebe, cítíte se součástí něčeho většího. Jakmile nastanou tyto podmínky, činnost sama se pro vás stane odměnou.

Meditace všímavosti

Všímavost je velmi jednoduchá a účinná cesta k menšímu stresu a větší životní spokojenosti.  Nelekejte se slova meditace – nemusíte sedět nehnutě hodiny v krkolomných pozicích. Stačí se 10 minut denně určitým způsobem soustředit na své tělo, dech a mysl.

Jedna ze základních meditačních instrukcí zní: Kdykoliv si všimnete, že se vám mysl zatoulala, přiveďte ji zpět k tématu, na které byla soustředěná. Tento prostý úkol je obtížný, protože právě mozkové okruhy, které potřebujeme, abychom přistihli mysl, že se zatoulala, jsou přednostně použity (a tím blokovány) neuronální sítí, která sama způsobuje zatoulání mysli. V okamžiku, kdy zachytíme, že mysl odběhla, samo uvědomění si oslabí aktivitu exekutivních a mediálních okruhů. Postupně tak svou mysl posilujete jako sval.

Zkuste zapojit meditaci do svého života. Stačí, když každé ráno a večer před spaním budete 5 minut meditovat. Dělejte úplně základní meditaci, kdy se soustředíte na dech - vnímejte, jak se nadechujete a vydechujete. Meditace je cesta, jak nechat odpočinout vaší mysl a taky je to superúčinná protilátka na stres.

Konkrétní návody pro meditaci všímavosti

Audionahrávky

Aplikace pro chytré telefony

 • Headspace – autor inspirativní přednášky na TEDu Andy Puddicombe vytvořil  aplikaci  Headspace . Ve verzi zdarma naleznete 10 kroků k základní meditaci všímavosti. V placené verzi můžete poslouchat nahrávky pro zlepšení vztahů, snížení nadváhy, zvládání konfliktů apod. Aplikace je pouze v anglickém jazyce. 
 • Smiling Mind – australská aplikace, která je zcela zdarma. Byla vytvořena týmem psychologů a obsahuje meditace pro děti i dospělé. Obdobně jako Headspace zde naleznete krátkou meditaci pro každý den. Aplikace je pouze v anglickém jazyce. Má i webovou verzi pro případ, že nejste vlastníkem chytrého telefonu.

Jóga

Pokud chcete zklidnit mysl a zároveň procvičit tělo, zkuste jógu. Pokud nemáte čas chodit na kurzy, můžete zkusit jógu online.

Ad

NEPŘIPRAVTE SE O DALŠÍ NÁVAL INFORMACÍ

 

 

Diskusní téma: Zklidnění toulavé mysli

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek