Utrácejte peníze tak, aby Vám přinášely štěstí

Jeden z posledních výzkumů naznačuje, že bohatství není žádnou zárukou dobrého života. Mnohem důležitější než samotná výše příjmu je to, za co jej utrácíme:

  • Rozdávání peněz činí lidi mnohem šťastnější, než když je utrácejí sami na sebe.
    • Výzkumy v různých zemích mezi odlišně bohatými či chudými lidmi dlouhodobě potvrzují, že lidé se cítí šťastnější, pokud mohou peníze někomu darovat, respektive použít je na potřeby někoho jiného, než když je utrácí na své potřeby. Úroveň štěstí při tom neovlivňuje ani tak velikost daru, jako vnímání dopadu daru (zda vidí, jakou změnu druhým přinesli).
  • Když už utrácíme za naše vlastní potřeby, cítíme se mnohem šťastnější, když peníze utratíme za zážitky (jako například cestování) než za materiály statky.
    • Lidé si obvykle myslí, že zážitky poskytují pouze dočasné potěšení, ale ukázalo se, že přinášejí větší pocit štěstí a po delší dobu než materiální věci, protože si na ně časem zvykneme. Zážitky však obvykle sdílíme s druhými lidmi, dlouho o nich mluvíme, a máme menší tendenci je porovnávat s druhými lidmi (méně si závidíme).
  • Važte, jaký budou mít pořízené věci vliv na trávení Vašeho času. Je lepší pořídit si dům blízko práce, než si koupit super auto s vyhřívanými sedačkami, na kterých budete každý den trčet při dojíždění do práce. Dalším způsobem, jak si kupovat čas, je platit někomu za vykonávání povinností, které nemáte rádi (úklid, žehlení, administrativa). To však platí pouze v případě, že ušetřený čas využijete na něco pro Vás smysluplného.
  • Především však neutrácejte více, než kolik si můžete dovolit. Výzkumníci tvrdí, že dluhy jednoznačně vedou k utrpení. Zajištění základních potřeba a dosažení finanční jistoty je velmi důležité.

 

Diskusní téma: Utrácejte chytře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek