Chtít trochu méně

"Když se v životě díváš na to, co máš, vždycky můžeš mít víc. Ale když se díváš na to, co nemáš, nikdy nebudeš mít dost." (Oprah Winfrey)

Před tím, než si řeknete, že nějakou věc chcete, že ji potřebujete, abyste byli spokojenější, zeptejte se sami sebe, jestli Vás opravdu učiní šťastnější. Nepřinese Vám jen krátkodobé potěšení? Zvažte, jak dlouho Vám vydrží dobrý pocit z toho, že jste si ji pořídili. Jednou vyprchá určitě.

Každá věc, kterou si nepořídíte, může přinést do Vašeho života štěstí, protože:

  • Můžete trávit víc času s blízkými nebo se svými koníčky, jelikož na ni nebudete muset vydělávat dlouhé hodiny v práci.
  • Nebudete mít strach, že Vám ji někdo ukradne či že se pokazí.
  • Nebudete ji či kolem ní muset uklízet. Údajně má většina z nás v domácnosti min. jednu pětinu věcí, které vůbec nepotřebujeme.
  • Vyhnete se případné závisti ze strany rodiny, přátel, kolegů a dalších.

Více slovy M. Ricarda [ricard]Zříci se určité věci zkrátka není totéž jako říkat "ne" všemu, co je příjemné. Nejde o to, že si zakážeme jahodovou zmrzlinu nebo horkou sprchu po návratu z horské túry, ale že si v souvislosti s celou řadou jevů v našem životě budeme klást otázku: Učiní mě to šťastnější? Zapomeňme nyní na falešnou euforii a řekněme si, že opravdové štěstí musí přetrvat veškeré životní zvraty. Nezakážeme si touhu, pouze ji nasměřujeme tam, kde to nejvíce žádoucí. Základem je odvaha a inteligence zanalyzovat všechno, co je obvykle považováno za potěšení, a ověřit si, zda to opravdu přináší větší blaho. Člověk, jenž se něčeho zříká, není masochista zatracující vše, co je dobré - podobná nejapnost by byla po chuti málokomu. Naopak je to někdo, kdo si vyhradil čas pro pohled do vlastního nitra a dokázal si přiznat, že některé věci v životě nestojí za to, aby se k nim člověk poutal.

 

Diskusní téma: Chtít trochu méně

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek