Přistihnete se, když jste šťastní, a zapište si to

Zkuste se v následujících dnech více pozorovat. A přistihněte se, když se Vám něco podaří či se z něčeho budete radovat (obvykle jsme totiž nastaveni spíš na vyhledávání chyb a problémů). 

Zaznamenejte si každou pozitivní věc, která se Vám povedla (např. dnes jsem opravdu vstala na budík, pomohl jsem manželce s nákupy, uvařila jsem výborný oběd), nebo za kterou jste vděční (za své blízké, za krásný západ slunce, za vypěstované rajče, …). A pokud možno, tak si každou takovou věc zapište. Zkuste každý den najít aspoň tři nové věci, za které jste vděční, tři věci, které se Vám vzdor všemu podařili. Nebojte se zapisovat věci, které už považujete za samozřejmost. 

Pro zapisování je ideální vlastní deníček (ať už papírový či elektronický). Lze ale využít i sociální sítě, na nichž nalezneme podobně zaměřené akce, např.:

  • Pozitivní výzva - po dobu jednoho týdne každý den na Facebooku zveřejníte status, ve kterém napíšete tři pozitivní věci, které se vám za ten den staly.
  • 100 happy days – dokážete být šťastní 100 dní v řadě za sebou? Každý den se na chvilku zastavte a vyfoťte něco, co vás ten den rozveselilo.
  • Lze využít speciální webové stránky, které Vás přímo vyzývají uvádět, za co jste vděční – Thankaday.

Existují také aplikace pro mobilní zařízení:

  • Pro iPhone Trackyourhapiness.org, která vás bude jeden měsíc v pravidelných intervalech zpovídat a poté vám pošle vyhodnocení – jestli jste šťastnější v práci nebo třeba na obědě a jaký vliv má na váš pocit štěstí délka spánku.
  • Pro Android například Bliss – Gratitude Journal, do níž si můžete zapisovat nejen tři pozitivní věci každý den, ale i vlastní cíle, obavy apod. Existuje také česká aplikace Flow-list vycházející z konceptu Konec prokrastinace [ludwig].

Výzkumy ukázaly, že pokud vydržíte 21 dní po sobě zapisovat 3 nové věci, za které jste vděčni (3 nové věci každý den), tak si na konci této doby Váš mozek uchová schéma skenování světa, ne pro přednostní hledání negativ, ale pozitiv. [achor]

Více informací o tom, jak je prospěšné zaznamenávat pozitivní věci, můžete nalézet v článku Jak nastartovat flow za 30 minut

NEPŘIPRAVTE SE O DALŠÍ NÁVAL INFORMACÍ

 

 

Diskusní téma: Přistihnete se, když jste šťastní

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek